Elkészítési idő: | 15 perc + 60 perc főzés + kb 1 nap áztatás |
Adagok száma: | sok |
Nehézség: | könnyű |
Vannak időszakaim, amikor hónapokig tudom enni a hummuszt anélkül, hogy megunnám. (Lehet, hogy egy Zohan veszett el bennem…) Pirítóssal és paradicsommal, nekem más nem kívánkozik hozzá, elég karakteres, összetett ízvilág önmagában is. Ha eddig te is nagyüzemben etted és vásároltad a hummuszt, akkor érdemes megpróbálkoznod a házi verzióval. Lényegesen olcsóbb és minimum olyan finom, mint a bolti. Főzz néha egy nagy adaggal, és nyomd tele a fagyasztót, hogy soha ne fogyjon el!
Hozzávalók a hummuszhoz:
- 250 g csicseriborsó (száraz)
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 citrom leve
- 150 g / 6 ek Tahini (szezámpaszta)
- 1 dl olívaolaj
- 1 tk só
- 1 tk római kömény (opcionális)
- kb 2-3 dl víz
Annak idején, bár imádtam a hummuszt, mégis jó ideig halogattam ennek az ételnek az elkészítését. Bonyolultnak tűnt, de leginkább a Tahini/Tahina (szezámpaszta) beszerzése miatt. És igaz, hogy egy szimpla élelmiszerboltban nem biztos, hogy találsz, de valószínűleg bármelyik bioboltban fogsz kapni. Aki nagyon elvetemült, az szezámmagból tud készíteni otthon, gondolom csak turmixolni kell azt is. Bár én még nem próbáltam. De enélkül nem érdemes belevágni, nagyon hiányozna a hummuszból az íze.
A hummusz elkészítése
A száraz csicseriborsót szórd egy tálba, öntsd fel hideg vízzel és hagyd állni kb 1 napig. Néha nézz rá és pótold a vizet, amit beszívott. Ha lerövidítenéd az áztatási időt, akkor majd behozod a főzésnél, (minimum 8 óra áztatás azért kell neki). Én 1-2 napig hagyom dagadni (hűtőben), és 1 órát főzöm, de mivel egyik folyamattal sincs túl sok teendő, szerintem belefér. Ha vészhelyzet van és villámgyorsan kell a hummusz, akkor vegyél csicseriborsó konzervet, így mindkét lépést megspórolhatod.
Kb 1 óra főzés után szűrd le és borítsd át egy tálba, amiben kényelmesen fogsz tudni turmixolni. Van, aki félretesz a főzővízből a későbbi hígításhoz, én ezt sima vízzel szoktam megoldani.
Mehet a tálba a 6 evőkanál Tahini, a deci olaj, a fokhagyma, a citrom leve, a só és 1-2 dl víz. Az eredeti hummusz recept nem tartalmaz római köményt, de sokan teszenek bele, és szerintem is illik hozzá.
Most jöhet a botmixer! Próbálkozzunk úgy elérni egy sűrű állagot, hogy közben nem ég le a motor. A vizet és a fűszereket érdemes kisebb adagokaban hozzáadni a masszához, nem praktikus ha pl lefolyik a hummusz kenyérről.
A végére jól megerősödik a karunk, lesz egy nagy adag hummuszunk, amit én kisebb adagokban el szoktam tenni a mélyhűtőbe. A többi pedig mehet az arcunkba, mondjuk pirítóssal és egy jó görög salátával…
Jó étvágyat kívánok!